Sosyal,

Snapchat’ten gönderdiğiniz resimler birileri tarafından saklanıyor!

Snapchat uygulaması yeni çıktığı dönemde insanlar arasında iki farklı grup oluşturmuştu. Bilgisayardan biraz anlayan ve internetten daha önceden dili yanmışları birinci grup içersinde toplarsak, ikinci gruptaki insanlarıda sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanan, uygulama üreticilerine sonsuz güven duyan, bilgisizliğinin vermiş olduğu saflıkla oltaya gelen insalar olarak toplayabiliriz.

Nitekim birinci gruptaki insanlar yoğurdu üfleyerek yediler ve doğru olanı yaptılar. Çünkü snapchatten göndermiş olduğunuz hiç bir fotoğraf yok olmuyor. Belki denemiş olanlarınız vardır. BlueStack vb programlar ile snapchat hesabınızı açmaya çalıştığınızda 14 gün civarında snapchat hesabınız askıya alınıyor. Bunun sebebi ise tam olarak şu; Snapchat 3.parti uygulamalardan ve telefonunuza indirdiğiniz snapchat ile alakası olmayan programların sanki sizin tarafınızdan izinliymişçesine sizin snaplerinize illegal olarak erişme isteğinde bulunması ve başarılı olması. Snapchat güvenlik ekibide buna engel olmak üzere 3.parti uygulamaları ve erişim izinlerini engellemek amacıyla 14gün tekrarında 2 ay vb süreleri bulacak olan yasaklamalara gitmiştir. Lakin şu dönemde Nasa’nın bile sistemine giren ve küçük bir zeroday ile tüm sistemi alak bulak eden siyah şapkalı(kötü niyetli) hackerlar Nasa’nın yanında devenin kıçına konmuş kara bir sinek gibi değersiz olan Snapchatin güvenlik duvarını saniyeler içersinde geçebilir.

Diyeceksinizki “bu siyah şapkalılar bana neden bulaşsın” “beni nereden bilsin…” Siyah şapkalılar yukarıda da bahsettiğim üzere “zeroday” adı altında oluşturdukları arka kapılardan birçok uygulama geliştiricisinin girmesini olanak tanıyor. Sebebi ise basit, 5 siyah şapkalının altından kalkamayacağı işi 5.000 uygulama geliştiricisi ile altından kalkabilecekleri hale gelmesi. Bu ne anlama geliyor? 5bin uygulama geliştiricisi enaz 1 uygulama geliştirse(oyun,sanal kitap, haber uygulaması, resim kolajları vs.) 5bin adet uygulama yapar. Adamlar uygulama geliştiricisi 1 tane uygulama yazıp yatacak tipler değiller. enaz 5 uygulama ürettiklerini düşünürseniz basit bir matematik işlemi ile nekadar uygulama yaptıklarını ve kaç milyon insana ulaştıklarını kolayca bulabilirsiniz.

Siyah şapkalıların amacı siz değilsizniz ama mağdur sizsiniz. Gerçek amacın ne olduğunu merak edenlere; Snapchat güvenilirliğini zedelemek, rekabet, fidye vs.vs. olarak çoğaltabiliriz.

Bu nedenle “mahreminizi ve gizlilğinizi en iyi siz koruyabilirsiniz diyoruz ve topu size atarak yavaşça klavyeyi yere bırakıyoruz…