Çöp Kutusu,

Patent Başvurusu İçin Gereken Logo Ölçüleri ve Yükleme

Bu makalemizde, Türk Patent Enstitüsü için logonuzun boyutlandırmasının nasıl olması gerektiği hakkında bilgi vereceğim. Öncelikle bunun için kullanımı en uygun program Photoshop programıdır. Bu programı lisanslı bir şekilde alabileceğiniz gibi 30 günlük deneme sürümünü buradan https://creative.adobe.com/products/download/photoshop?promoid=61PM825Y&mv=other indirebilirsiniz. Ben, lisanslı Photoshop CC Türkçe kullanmaktayım. Genel bilgiler bölümünü geçtiğimize göre şimdi Photoshopprogramımızı başlatalım.Proğramı başlattıktan sonra, sırasıyla Dosya → Yeni menülerini tıklayarak ya da Ctrl+N yaparak yeni sayfamızı oluşturalım.

Karşınıza sizden, yeni oluşturacağınız sayfanın özelliklerini isteyen bir ekran gelecektir. Burada Türk Patent Enstitüsü’nün istemiş olduğu ölçüleri gireceğiz. Resimdeki gibi gerçekleştirebilirsiniz.

7cm x 7cm 300 DPI Çözünürlük Ayarları

5cm x 5cm 300 DPI Çözünürlük Ayarları

Özelliklerini belirlediğimiz yeni sayfamız, aşağıda gördüünüz resimdeki gibi olacaktır.

Sayfamızı oluşturduğumuza göre şimdi şirketinizin logosunun png formatında dosyası var ise, sürükleyerek oluşturduğumuz sayfanın içerisine bırakalım.

Ölçülendirmesini gerçekleştirdikten sonra üst tarafta yer alan “ok” işaretine tıklayalım.

Şimdi tek yapmamız gereken işlem kaydetmek olacaktır. Sırasıyla  Dosya → Farklı Kaydet menülerine tıklayabilir veya Shift+Ctrl+S tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz.

Oluşturduğumuz logoyu kaydetmek istediğiniz yeri seçtikten sonra Dosya adını girelim; Kayıt türü olarak jpeg seçebiliriz. Daha sonra yeniden düzenlemek ve değiştirmek için, isterseniz bir de PSD türünde kaydedebilirsiniz.