Yazılım,

Linux Tabanlı Raspberry Pi Bilgisayarı

Kredi kartı büyüklüğünde bilgisayar varmı? Çok küçük bilgisayar adı ne? En küçük Bilgisayar hangisi? Cebe sığacak kadar küçük bilgisayar, Çok küçük bilgisayar satın alma? Küçük bilgisayar modelleri hangileri? gibi sorularla karşılaşıyoruz. Sorularınıza cevap olması niteliğinde dünyanın en küçük bilgisayarı olan Raspberry Pi’yi inceleyeceğiz.

Bu yazımda kredi kartı büyüklüğünde olmasına rağmen aslında ufak bir bilgisayar olan Raspberry Pi’yi inceleyeceğim. Önsiparişleri Farnell ve RS Components üzerinden başladı ve 25 ve 35 dolar seçenekleriyle dünyanın en ucuz bilgisayarlarından. En ucuz bilgisayar olmasına rağmen rakipleriyle arasındaki gerek performans gerek fiyat açısından da gayet başarılı. 700MHz ARM11 çekirdeğine sahip olan bu ürün ile kod yazmayı sevdirmek amaçlandığından kar amacı gütmeden neredeyse maliyetine satılıyor. Haliyle İngiltere’deki satışlarda kişi başı bir adet ile sınırlandırılmasına rağmen tükendi.

Raspberry Pi İngiltere’de gönüllü katılımcıların oluşturmuş olduğu mini bir bilgisayar. Öyle ki bazı youtube videolarını da izleyince hayranlığım bir kat daha arttı. Üstelik bu kadar güzel bir cihazın 35$’a  ve 25$’a satılıyor olması ise ayrı bir güzellik. Bu da Raspberry Pi’ye dünyanın en ucuz bilgisayarı ünvanını kazandırdığını da söyleyebiliriz. Satışları rekor kırsa da temel amaç para kazanmak değil, kodları insanlara sevdirmek. Bu da neredeyse maliyetine satış anlamına geliyor.

Peki 35$ ve 25$ fiyatları nedir?

Raspberry Pi karşımıza 2 ayrı model ile geliyor. 25$’lık A modeli ve 35$’lık B modeli. Bu iki model arasında başlangıçta RAM belleği farkı ve donanımsal farklar olarak düşünülse de, sadece donanımsal farklar olarak karşımıza çıkmış. A modelinde ethernet portu,ve 2 USB portunun olmaması geri kalan tüm donanımlar B modeli ile aynı.

Eğer Özelliklerini Sıralarsak

 • İşlemci: Broadcom BCM2835 (700MHz, ARM1176JZF-S  tabanlı)
 • Grafik İşlemcisi: Broadcom VideoCore IV (OpenGL ES 2.0, 1080p destekli)
 • 256MB RAM
 • 1 adet USB 2.0 (Model B’de 2 tane var)
 • HDMI yuvası
 • SD Kart Okuyucu,
 • 3.5mm ses jakı,
 • RCA Video Çıkışı,
 • CSI Bağlantısı
 • Ethernet (Sadece Model B’de)
 • İşletim sistemi: Debian GNU/Linux, Fedora, Arch Linux
 • Düşük Seviye Çevre Birimleri: 8 adet GPIO, UART, I²C bus, SPI bus’la birlikte iki Chip Select, +3.3 V, +5 V, ground

Diğer donanımlar için üretici sitelerini ziyaret edebilirsiniz

USB ve Ethernet: http://www.smsc.com/index.php?tid=300&pid=135

SRAM: http://www.hynix.com/products/mobile/view.jsp?info.ramKind=28&info.serialNo=H9TKNNN2GDMPLR&posMap=MobileDDR2

İyi ama ne ekran var ne de komut verecek, yönlendirecek birşey diyorsanız iki kere düşünün. Çünkü USB noktasına mouse, bluetooth, flashbellek, hatta kamera takılabiliyor. Ancak USB WiFi  modülünün yada klavyenin de takılmaması için bir engel yok. Üstelik USB HUB takarak USB noktası sayısı da artırılabilir. Kısacası üzerindeki linux’a sürücüleri tanıttığınız müddetçe USB üzerinden kullandığımız cihazlar Raspberry Pi’de de çalışabilir.
HDMI ve RCA çıkışlarına televizyon, monitör gibi cihazlarınızı bağlayarak rahatlıkla kullanabilirsiniz.
Hatta ethernet (B modeli için) üzerinden internete girebilir, ağ kurup oyun oynayabilirsiniz.

Cihazla ilgili detaylı bilgilere: http://www.element14.com/community/groups/raspberry-pi adresinden ulaşabilirsiniz.

Bazı sitelerde işlemci performans kıyası açısından 2 adet iphone 4S performansına sahip olduğu söylenmiş. Sözü şimdilik videolara bırakmak gerek.