Yazılım,

Her saniye yeni bir Android kullanıcısı hackleniyor!

Bildiğiniz üzere son zamanlarda ortaya çıkan akıllı telefon kullanımının artması ile akıllı telefon kullanıcılarında hacklenme durumları gözle görülür derece artmış bulunuyor. Bunun sebebi ise neredeyse her yaştan bireyin bir akıllı telefon kullanması ve genellikle fiyat bakımından Android tercih edilmesinden kaynaklanıyor.

Android telefonlarda kullanıcı hackleme durumu IOs’a göre belkide 10kat daha fazla. Bunun sebebi Android işletim sisteminin açık kaynak kodlu olmasıyla birlikte geliştiricilerin hertürlü legal/illegal milyon tane kodu GooglePlay üzerinden sizlere pazarlamasına olanak tanıması. GOOGLE! denildiğinde aklınızda istemsiz olarak güvenlik mekanizması tavan yapmış, size güven veren bir şirket olarak görüyorsunuz. Ama yanılıyorsunuz, GooglePlay‘de yayımlanan hertürlü programın büyük GOOGLE’ın güvenlik mekanizmasından geçerek sizin önünüze geldiğini sanıyorsunuz. İşin aslı tam olarak bu değil. Uygulama geliştiricileri GooglePlay üzerinden bir uygulama yayınladıklarında uygulama anında geniş çaplı bir incelemeye ve sizin güvendiğiniz o büyük güvenlik mekanizmasına girmiyor. Belki 3 belki 5 ay sonra uygulama ile alakalı şikayetler gelirse şayet ozaman incelemeye tabi tutuluyor. Bu açıdan baktığınızda GoogPlay siyah şapkalıların(kötü hackerlar) illegal kodlamalarının kullanıcılarla buluştu global bir havuza dönüşüyor. Bir önceki yazımızda snapchat resimlerinizin başkaları tarafından nasıl elegeçirildiğine değinmiştik. O yazımızada göz atarsanız durum kafanızda daha çok netleşecektir.

Yukarıda yazılanları Android kullanıcılarının yorumlarına açık bıraktık. Kurgularınız gerçek korkularınız olabilir. Bu yüzden GooglePlay üzerinden indireceğiniz bir uygulamayı indirmeden önce enine boyuna bir düşünün.