Yazılım,

Hardware Software’in gelişmesini bekliyor!

Teslanın kurucusu Elon Musk, Hardware seviyesinin Software seviyesinden çok yukarılarda olduğunu idda ettiğini geçtiğimiz günlerde Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’le yapay zekalar ile alakalı tartışmasında dillendirmişti. Gelin bu konuya bir açıklık getirelim.

Yapay zekalar ile Hardware dediğimiz mekanizmalar birbirinden yapı olarak zıt kutuptalar. Bunun sebebi ise en basit dille hardware duygusal bir yapıyla üretilen insan ürünleridir, Yapay Zekalar ya da Software ise mantık dahilinde matematiksel bir denklemdir. Günümüzde üretilen cep telefonlarından tutunda arabalara kadar Harwarelere baktığımızda sürekli Yazılım Güncellemesi(Software güncellemesi) aldığını görüyoruz hemde herhangi bir donanım değişikliği yapmadan.

Günümüzde, 2005 yılında alınmış dönemine göre gerçekten teknolojisi iyi olan bir bilgisayar birtakım software güncellemeleri ile akıllı bir bilgisayar haline gelebiliyor. Bu açıdan bakıldığında küçük bir beyin fırtınasıyla anlatılmak istenenin ne olduğunu anlayabilirsiniz.

Tabiki Software hep böyle emekleyecek diye birşey yok. Bizim ön görümüze göre gelişim süre

cinde olan Software gelişimini tamamladıktan sonra Hardware insan oğlu ürünü olmaktan çıkacak ve Yapay Zekanın bir ürünü olacaktır.

 

Iron Man filmindeki Jarvis buna örnek olabilir.

Duygusal mantık devre dışı kaldığında Software‘in matematiksel zekası ve denklemleri devreye girecek. Kıyamet tellalı olmak istemeyiz ama 1999 yılında Wachowski kardeşlerin yazıp yönettiği bilim kurgu filmin Matrix’in kurgu olmaktan ziyade öngörü olduğunu bilmenizde fayda var.